Výhody a nevýhody fóliovníka
- Podrobnosti
6.7.2017
Obávate sa jarných alebo skoro jesenných mrazíkov, ktoré by mohli poškodiť vašu úrodu? Chcete urýchliť rast a zvýšiť výnos pestované zeleniny a rastlín? Riešenie môže byť hneď niekoľko. Väčšinu ľudí napadne ako prvý skleník. Ten však vždy nemusí byť ideálnou voľbou.
Skleníky sú vhodným riešením najmä pre zapálených a skúsených pestovateľov s dostatkom miesta na pozemku. Ich obstaranie je nákladné a ich údržba je pomerne náročná. Existuje pritom jednoduchšie a lacnejšie variant, ktorá môže skleník v mnohých ohľadoch nahradiť.
Technické možnosti fóliovníka
Správne, jedná sa o záhradný fóliovník. Fóliovník tvorí nosná konštrukcia a krycia plachta. Kvalita fóliovníka teda záleží na použitých materiáloch. Najkvalitnejšie a nejfunkčnější sú však najmä hliníkové alebo oceľové konštrukcie s viacvrstvovou polyetylénovou fóliou s UV filtrom.
Fóliovník môže mať rozmery malého prístrešku pre pár plodín alebo dosahovať veľkosti rozsiahleho skleníkov. Výhodou fóliovníka oproti skleníku je nízka obstarávacia cena, jednoduchá montáž a tiež samozrejme mobilita - fóliovník môžete kedykoľvek rozložiť a zase zožať alebo premiestniť.
Ako sa vo fóliovníku darí rastlinám?
Životnosť fóliovníka nie je taká ako u skleníkov a odvíja sa od použitých materiálov. Kvalitná konštrukcia vydrží dlho, ale aj najlepší plachtu bude treba po cca 5 - 7 rokoch vymeniť. Fóliovník dobre drží vlahu a rozkladá slnečné žiarenie lepšie ako sklo, takže v horúcom lete nehrozí rastlinám spálenie. Vo fóliovníka sa navyše dobre darí obľúbeným plodinám, ako je paradajka, uhoriek, paprika a podobne.
Na rozdiel od skleníku alebo zimnej záhrady však fóliovník nemožno vykurovať, a je teda vhodný pre použitie od jari do jesene, nie po celý rok. Napriek tomu dokáže fóliovník veľmi dobre poslúžiť a ušetriť miesto a peniaze.